“Uwolnienie posłów to kwestia porządku społecznego”

“Oczekuję, że w związku z rozpoczętym postępowaniem ułaskawieniowym posłowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostaną na czas trwania tego postępowania uwolnieni z zakładu karnego” – przekazał mediom prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. Podczas spotkania zaapelował do premiera o wywarcie wpływu na ministra Adama Bodnara, by ten skorzystał z przysługującego mu prawa i dokonał zawieszenia wykonywania kary wobec obu polityków.

W poniedziałek o godz. 11 prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z premierem Donaldem Tuskiem. Jak powiedział później na konferencji prasowej, jedną z “zasadniczych spraw”, które poruszył w rozmowie z premierem, była sytuacja posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

“Zaapelowałem do pana premiera o to, żeby minister sprawiedliwości – prokurator generalny, pan Bodnar, spełnił wniosek, z którym się do niego zwróciłem. Oczekuję, że w związku z rozpoczętym postępowaniem ułaskawieniowym wobec panów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika panowie posłowie zostaną na czas trwania tego postępowania uwolnieni z zakładu karnego, że będą mogli spokojnie wrócić do domu” – mówił prezydent.

“Pamiętajmy, że są osobami, które pełniły i pełnią ważne funkcje publiczne. Dzisiaj z powszechnego wyboru mają mandaty jako posłowie” – zaakcentował Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał w czasie spotkania, że posłowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali wybrani do Sejmu w wyborach drogą takiej samej decyzji społeczeństwa jak premier Tusk i cała koalicja rządząca.

“W tym zakresie wola ludzi powinna zostać uszanowana, a przede wszystkim powinien być także szanowany dobry obyczaj, tym bardziej że w tej kwestii bez wątpienia jest spór prawny, który jeszcze się nie zakończył i są możliwe jeszcze działania realizowane przez sądy w tym zakresie” – podkreślił prezydent.

Przekazał Donaldowi Tuskowi, że uwolnienie posłów to “sprawa fundamentalna, sprawa humanitarna, sprawa przyzwoitości, ale przede wszystkim sprawa porządku społecznego”. 

“Wiemy, jak bardzo wiele ta kwestia wzbudza emocji społecznych. Między innymi dlatego zdecydowałem się na zainicjowanie postępowania ułaskawieniowego, żeby właśnie te emocje uspokoić. I dlatego zwróciłem się do jedynego w tej chwili władnego w tym zakresie podmiotu, jakim jest pan minister – prokurator generalny, aby skorzystał z przysługującego mu prawa i dokonał zawieszenia wykonywania kar – wyjaśnił prezydent.

“Apeluję jeszcze raz to pana ministra, zwróciłem się w tej sprawie dzisiaj także z osobistym apelem do pana premiera, aby wpłynął na swojego podwładnego” – powiedział prezydent Andrzej Duda.