Są bohaterami, nie przestępcami

“Oni nie są przestępcami, ale bohaterami. Są ludźmi, którzy podjęli się bardzo trudnego zadania, tzn. walki z korupcją w Polsce” – podkreślił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.Podczas konferencji prasowej Jarosław Kaczyński był pytany o sytuację dwóch bezprawnie uwięzionych posłów – Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Prezes PiS skrytykował brak działań Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego Adama Bodnara w tej sprawie, które powinny być następstwem wszczętej przez Prezydenta RP procedury ułaskawieniowej. Jak stwierdził, jest to kwestia “zwykłego sumienia i przeprowadzenia akcji ułaskwieniowej stosunkowo szybko”.

“Jeżeli ktoś nie ma sumienia, to nie powinien być Rzecznikiem Praw Obywatelskich, a także nie powinien być Ministrem Sprawiedliwości” – stwierdził Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości był pytany o stan zdrowia Mariusza Kamińskiego, który po rozpoczęciu protestu głodowego znacznie się pogorszył.

“Ta głodówka trwa już szósty dzień, dla nikogo nie jest zdrowa. Mariusz Kamiński nie jest człowiekiem potężnej postury, więc jego stan na pewno już w tej chwili jest bardzo poważny” – powiedział.

Jarosław Kaczyński zaapelował o udział w demonstracjach odbywających się codziennie o godz. 18.00 pod zakładami karnymi w Radomiu i Przytułach Starych, w których przetrzymywani są Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik.

“Demonstracje są potrzebne, w żadnym razie nie możemy tej sprawy pozostawić tak, jak ona teraz wygląda. Dzieje się w Polsce wielki skandal, który gdyby był robiony przez nas, to byłby skandalem europejskim, a nawet światowym. Niestety dzisiaj świat jest tak skonstruowany, że kiedy prześladuje się rzeczywistych obrońców praworządności, reakcji nie ma. To jest bardzo smutne” – dodał Jarosław Kaczyński.