Prezydent: wszczynam procedurę ułaskawienia

Prezydent RP podjął decyzję o rozpoczęciu procedury ułaskawienia Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika, bezprawnie osadzonych posłów na Sejm RP. „ Na prośbę żon Panów Ministrów, wszczynam postępowanie ułaskawieniowe, to będzie postępowanie w trybie prezydenckim” – poinformował Prezydent Andrzej Duda. Przypomniał, że „Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są pierwszymi po 1989 roku więźniami politycznymi”.

Prezydent dodał, że zmieniła się obecnie sytuacja obu Panów Ministrów, „obecnie Panowie są w więzieniu”. „Panowie prowadzą protest głodowy. W związku z powyższym, na prośbę żon Panów Ministrów, podjąłem decyzję o uruchomieniu procedury ułaskawienia” – dodał. I podkreślił, że równocześnie z podjęciem decyzji o rozpoczęciu procedury ułaskawieniu Posłów na Sejm Prezydent skierował do Prokuratora Generalnego wniosek o natychmiastowe zwolnienie Panów Ministrów z zakładu karnego. „Takie ma uprawnienia Prokurator Generalny” – podkreślił. Zaapelował o szybkie decyzje w tej sprawie.

„Mam nadzieję, że jeszcze dzisiaj zobaczymy naszych mężów w domu” – powiedziała Roma Wąsik, żona Ministra Macieja Wąsika. Z kolei Barbara Kamińska wskazała, że jej mąż nigdy nie zszedł z drogi walki o swoje ideały. „Mój mąż to człowiek uczciwy, dla którego najważniejszym dobrem jest dobro państwa, uczciwość, prawość i prawda. On nigdy nie zszedł z tej drogi”, dodała.

„Mam przekonanie, że ułaskawienie z roku 2015 jest w mocy i jest skuteczne” – mówił na konferencji prasowej Prezydent RP Andrzej Duda. Dodał, że obaj Panowie są posłami na Sejm. Wskazał jednak na prowadzony przez nich, w zakładach karnych, protest głodowy. „Mówiłem wczoraj na konferencji prasowej, że podejmę wszelkie starania, żeby zwrócić wolność Panom jak najszybciej, żeby byli wolnymi ludźmi, a nie więźniami politycznymi w wolnej Rzeczypospolitej, bo to urąga jej godność i urąga także naszej międzynarodowej pozycji” – wskazał Prezydent RP.