Prezydent: ułaskawienie jest skuteczne

“Minister Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik mają mandaty poselskie” – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda, po spotkaniu z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Pan prezydent dodał, że zaprosił marszałka, by omówić sytuację dot. ułaskawionych przez niego osób.

“Uważam, że pętla, która komplikuje się coraz bardziej, powinna być w jakiś sposób przecięta. Sytuacja jest ustrojowo i prawnie bardzo trudna i konia z rzędem temu, kto w ogóle jeszcze rozumie, co chodzi. Zwłaszcza, jeśli chodzi o zwykłych obywateli. Prawnicy mają problem, by tę sprawę dokładnie od strony prawnej rozeznać” – powiedział prezydent Duda.

“Nie mam żadnych wątpliwości, że panowie Kamiński i Wąsik mają mandaty poselskie, które zostały przydane im przez obywateli w ostatnich wyborach i mają prawo wykonywania tych mandatów – stanowią część organu państwa ustawodawczego, jakim jest Sejm. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Zakomunikowałem to panu marszałkowi, jednocześnie proponując, żeby dla zamknięcia tej sprawy, uniknięcia niepokojów, piętrzenia kontrowersji i niepotrzebnych niepokoi, po prostu uznać dzisiaj, że to ułaskawienie z 2015 roku było i jest skuteczna” – akcentował prezydent Duda.

PAP