Policja bezprawnie zatrzymała Posłów na Sejm RP

We wtorek wieczorem policja wkroczyła do Pałacu Prezydenckiego i zatrzymała posłów na Sejm RP Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Działania zostały przeprowadzone pod nieobecność Prezydenta RP Andrzeja Dudy, pomimo orzeczenia Sądu Najwyższego potwierdzającego ważność mandatów poselskich obu polityków oraz prezydenckiego aktu łaski, jakim byli objęci. 

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik przebywali na terenie Pałacu Prezydenckiego na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy i byli jego gośćmi. Wizyta związana była z powołaniem współpracowników byłych ministrów – Stanisława Żaryna i Błażeja Pobożego na doradców Prezydenta RP. Po uroczystości oraz spotkaniem z byłymi Szefami CBA Andrzej Duda udał się do Belwederu w celu realizacji wcześniej zaplanowanych obowiązków służbowych – spotkania z przedstawicielami opozycji białoruskiej. W tym czasie do Pałacu Prezydenckiego wkroczyła Policja.

“To, co się dzisiaj stało, jest złamaniem zasad państwa prawa i jest naruszeniem jego godności” – oceniła Szefowa Kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych.