Mocne słowa Prezydenta do Bodnara

“Apeluję do pana ministra, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich związanego z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, aby się zastanowił nad sobą i nad tym, co robi” – powiedział prezydent Andrzej Duda, komentując brak działań ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara w sprawie bezprawnie uwięzionych posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Na konferencji prasowej w Davos prezydent przekazał dramatyczne informacje dotyczące Mariusza Kamińskiego. Jak poinformował, były szef CBA znajduje się w “bardzo złym stanie zdrowia”.

“Dzisiaj otrzymałem informację od małżonki pana ministra Mariusza Kamińskiego, że wobec pana ministra Kamińskiego został wydany nakaz sądu, aby był przymusowo dokarmiany, albowiem stan zdrowia, w którym się znalazł, zaczyna zagrażać jego życiu i zdrowiu. Sąd nakazał przymusowe dokarmianie go” – powiedział Andrzej Duda. 

Następnie zwrócił się z dramatycznym apelem do Adama Bodnara:

“Przypominam panu prokuratorowi generalnemu, że jest byłym Rzecznikiem Praw Obywatelskich, że przez lata był związany jako wiceprezes, także z Helsińską Fundacja Praw Człowieka – że to jest sytuacja człowieka. Człowieka, który służył swojemu państwu z pełnym oddaniem i który czuje się głęboko skrzywdzony tym, co dzisiaj organy polskiego państwa – myślę o polskich sądach – z nim czynią, osadzając go w więzieniu” – podkreśliła głowa państwa.

Po wszczęciu przez prezydenta RP procedury ułaskawieniowej minister Adam Bodnar w każdej chwili może przerwać wykonywanie kary więzienia wobec ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy na znak protestu przeciwko bezprawiu i szykan, jakie ich dotykają, prowadzą protest głodowy. Jednak z nieznanych przyczyn, pomimo licznych apeli, Bodnar zwleka z podjęciem decyzji.