Manifestacje solidarności z uwięzionymi posłami

Przed zakładami karnymi w Radomiu oraz w Przytułach Starych, gdzie przebywają więźniowie polityczni – Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, odbywają się manifestacje solidarności z uwięzionymi posłami. O jak najliczniejszy udział w manifestacjach apelują najbliżsi uwięzionych polityków oraz Komitet Obrony Więźniów Politycznych.

Uczestnicy zgromadzeń domagają się jak najszybszego wypuszczenia na wolność bezprawnie skazanych polityków. Sytuacja jest tym poważniejsza, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik od czasu umieszczenia ich w więzieniu prowadzą protest głodowy.

Pod zakładami karnymi, do których zostali wywiezieni, zgromadziły się w piątek wieczorem osoby domagające się uwolnienia więźniów politycznych – w tym żony polityków, posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz przedstawiciele KOWP.

“Są to patrioci – ludzie, którzy podejmowali decyzje ze względu na dobro Polski. Na pewno nie powinni dzisiaj siedzieć w więzieniu. Są posłami na Sejm RP i tylko wyłącznie ze względów politycznych tutaj są” – tak o Mariusz Kamińskim i Macieju Wąsiku mówił były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. “Będziemy robić wszystko, aby panowie ministrowie jak najszybciej wyszli z zakładów karnych. Każdy dzień ich pobytu w więzieniu jest hańbą dla rządzących” – podkreślił polityk.

“Będziemy walczyć o uwolnienie Maćka i Mariusza oraz o to, żeby Polska była wolna i sprawiedliwa” – deklarowała z kolei poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka. “Nie zgadzamy się na bezprawie i będziemy tutaj codziennie, dopóki Maciek i Mariusz nie odzyskają wolności – zapewniła. “Nie pozwolimy na to, żeby w Polsce byli więźniowie polityczni. Będziemy tutaj jutro, pojutrze – tak długo, jak będzie trzeba – dodała Joanna Lichocka.

Uczestnicy manifestacji po raz kolejny zaapelowali do Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego Adama Bodnara o niezwłoczne podjęcie działań, które doprowadzą do uwolnienia głodujących polityków. Po wszczęciu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę procedury ułaskawieniowej to właśnie do Bodnara należy kolejny krok w tej sprawie. Z niezrozumiałych powodów Prokurator Generalny zwleka jednak z podjęciem decyzji, która przywróciłaby wolność uwięzionym posłom. 

Apel dotyczący jak najszybszego uwolnienia słychać było także w Radomiu. Uczestnicy skandowali okrzyki z żądaniem uwolnienia oraz wyrazami poparcia. Żona Mariusza Kamińskiego Barbara, wskazała, że obaj bezprawnie osadzeni celowo zostali rozdzieleni. “Dzisiejsza władza zrobiła to celowo, że Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika rozdzielili w taki sposób, żebyśmy się nie mogli gromadzić w jednym miejscu, żeby nas podzielić na mniejsze grupki, żeby pokazać, że tak naprawdę my nic nie możemy i jest nas mało. Ale to nieprawda. Jest nas dużo i  pomimo tego, że ich rozdzielili, nie mam wątpliwości, patrząc na państwa, że damy im radę” – mówiła. Odniosła się także do Donalda Tuska. „Mój mąż jest bohaterem, czy to się panu podoba czy nie” – mówiła i dodała, że będzie broniła męża „do ostatniej kropli krwi”!

Zebrani w Przytułach Starych nagrali również swoje przesłanie dla Macieja Wąsika. Na nagraniu żona Roma Wąsik zwróciła się bezpośrednio do męża. “Jestem z Tobą i dosłownie jestem obok Ciebie. Nie spocznę, dopóki nie wyciągnę Cię z tego ponurego miejsca” – mówiła Roma Wąsik na nagraniu.